telegram
whatsapp

Sanallaştırma Çözümleri

Fiziksel kaynakların mantıksal kaynaklara dönüştüren çözümler...

Sanallaştırma (Virtualization) Nedir?

Sanal sunucu teknolojisi, tek bir fiziksel ana makine üzerinde, birden fazla sunucu ve uygulama çalıştırabilmesini ve fiziksel donanımın sanal makineler (virtual machines) yardımıyla çok daha verimli kullanılabilmesini sağlayan, çeşitli yazılım ve donanım bağımlılıklarını ortadan kaldırarak, yeni ürün ve servis geliştirme maliyetlerinde büyük tasarruflar sağlayan bir yazılım çözümüdür. Sanal makine kullanımı küçük, orta ya da büyük, her ölçekte şirket için oldukça önemli imkânlar sağlamaktadır. En önemli faydaları şunlardır;

  • Sunucu kapasitesini yüksek verimle kullanma imkânı sağlar.
  • İhtiyaç duyulduğunda çok hızlı bir şekilde yeni sunucu oluşturulabilir.
  • Kuruluşun ölçeğine göre donanım maliyetlerinde %50’ye varan düşüş sağlanır.
  • İhtiyaç olduğu anda test veya yazılım geliştirme için yeni sunucular oluşturma olanağı sağlanmış olur.
  • Operasyonel kurulum ve bakım maliyetlerinde %80’e varan azalma görülür.
  • Herhangi bir problem anında, sanal sunucuları çok hızlı bir şekilde yeniden çalışır duruma getirebilme imkânı vardır.
  • Merkezi yönetim ile tüm sunucuları tek bir merkezden izleme ve raporlama imkânı sağlanır.
  • Sanal işletim sistemine kurulmuş olan herhangi bir uygulamayı, yeni bir ana bilgisayara geçilirken sanal işletim sistemini durdurup, işletim sistemi dosyasını yeni bilgisayara taşıdıktan sonra tekrar çalıştırarak kalınan yerden devam etme kolaylığı sağlanmış olur. Windows altında eski sürüm Windows, Linux, Mac veya Linux altında Windows, Mac ( vs.) çalıştırılabilmiş olur.

Uçtan Uca Çözümler...

Digitem, Ev veya İş yerlerinizde oluşabilecek teknik arızalar, hırsızlık, gaz kaçağı, su baskını, yangın veya gasp gibi tehditlere karşı 27 yıllık tecrübesi ile 7/24 güvenlik ve bilişim çözümleri sunar...

İletişim için tıklayınız...

Sanallaştırmanın Faydaları

Sanallaştırma iki farklı mimari üzerinden yapılabilmektedir.
HyperV Mimarisi
Hyper-V, sahip olduğu 64 bitlik “microkernelized” mimarisi ile kullanıcılarına yüksek performans sunmaktadır. Sanal makineler üzerinde 32 bitlik ve 64 bitlik mimariye sahip olan geniş bir yelpazedeki çeşitli işletim sistemlerini desteklemektedir. RAM kullanımında 2TB’a kadar istemci bilgisayara, 64’er GB’a kadar sanal makinelerin kullanımına izin vermektedir. SMP(Symmetric Multi Processing – Simetrik Multi İşlem) desteği ile ana bilgisayar üzerinde 4 fiziksel işlemciye kadar izin vermektedir. Doğrudan disk erişimi ve SAN(Storage Area Networks – Saklama Alanı Ağları) özelliklerini desteklemektedir. SAN; farklı depolama birimleri arasında kullanılan, yüksek hızlarda erişime izin veren özel ağ anlamına gelmektedir. Gelişmiş ağ denetim mekanizması sayesinde fiziksel sunucu üzerinde çalışan sanal makineler ve ana bilgisayar arası ağ bağlantıları kolayca ayarlanabilmekte ve ağ yükü otomatik olarak dengelenmektedir. Sanal makineler ile ana bilgisayar arasında hızlı geçiş olanağı sunmaktadır. Snapshot(Anlık Görüntü) özelliği ile oluşturulan sanal makinelerin istenilen zamanlarda yazılım ve donanım ayarları kaydedilerek, herhangi bir problem oluşması durumunda sanal makinelerin kaydedilen anlık görüntü ayarları ile geri döndürülmesi sağlanabilmektedir. Farklı bir fiziksel sunucu üzerinde oluşturulmuş sanal makinelerin başka bir fiziksel sunucuya taşınması işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
VMWare Mimarisi
Sunucu birleştirme ile enerji verimliliğini artırarak ve daha az donanıma ihtiyaç duyarak sermaye ve işletme maliyetlerini düşürmektedir. VMware® vCenter Site Recovery Manager™ ile iyileştirilmiş ve basitleştirilmiş olağanüstü durum kurtarma çözümlerini kullanarak, sanallaştırılmış altyapınız için iş sürekliliğini ve olağanüstü durum kurtarma özellikleri geliştirililr. Veritabanları (Oracle Veri Tabanı, Microsoft SQL Server, SAP HANA, SAP Sybase) dahil Aşama 1 iş açısından kritik kurumsal uygulamalarını, iş uygulamalarını (SAP Business Suite, Microsoft Exchange, SQL Server, SharePoint, SAP) sanallaştırma ve en yüksek SLA’ları sunun ve üstün performans sergilenir. Sanallaştırma yönetimi için VMware vCenter Operations Management Suite kullanarak, ilke esaslı otomasyon olanağı elde edilir ve sıfır müdahaleli bir altyapı ile uyumluluk ve performans sağlanır.